Yağlı ciltler için sivilce maskesi

0
44
Yağlı ciltler için sivilce maskesi
Yağlı ciltler için sivilce maskesi

Yağlı ciltler için maske uygulamadan önce ve sonradan uyulması gereken iki kaide vardır:

1.Maskeden önce cildi yıkamak gerekir. Böylece maske gözeneklere nüfuz eder ve yağlanmayı geciktirmekte daha etkin ayla gelir.

2.Maskeyi arındırmak için cildi yıkadıktan anında daha sonra nemlendirici sürmek yanlıştır. Yağlı ciltlerin diğer deri tiplerine göre daha fazla nefes almaya ihtiyacı vardır. Yağdan arınıp açılan gözeneklerin 15 dakika değin hava almasına müsade atamak gerekir.

LİMON SUYU VE İLAÇSIZ PUDRA
1 yemek kaşığı limon suyu ile 2 yemek kaşığı ilaçsız pudrayı iyice karıştırın. Yüzünüze sürün. Kuruması için takriben 10 dakika bekleyin. Yüzünüzü yıkayın. Limon yapısını bozarak yağları parçalar, pudra ise gözeneklerden ayrılan yağı limon suyuyla birlikte emer. Limon sık uygulandığında cildi tahriş edebilir, dolayısıyla maskeyi üç günde bir uygulayabilirsiniz.

GÜLSUYU VE KARBONAT
1 yemek yemek kaşığı gülsuyu ile 1 yemek yemek kaşığı karbonatı bulamaç haline getirin. Yüzünüze sürdükten 15 dakika sonradan yıkayın. Karbonat salgılanan yağları kendi yapısı içinde hapseder. Gülsuyu ise sıkılaştırıcı özelliği ile açılan gözenekleri tıkamadan rahatlatır. İki günde bir uygulayabilirsiniz.

BEYAZ KİL MASKESİ
1 yemek yemek kaşığı beyaz kili aldığı dek suyla koyu bir kıvam elde edinceye değin karıştırın. Yüzünüzde kurur kurumaz, cildinizi tahriş etmemesi için bekletmeden yıkayın. Kil gözeneklere nüfuz ederek yağları toplar. Haftada bir bu maskeyi uygulayın.
 
 

CEVAP VER