Saatin Tarihi

0
34

Zamanı ölçmemize yarayan saatler ilk olarak Mısır’da milattan önce 4000’li yıllarda bulunmuştur. O zamanlar tabi ki saatler farklıydı, güneş saati ve kum saatleri vardı. Mısırlılar Güneşin belli saatlerde doğup battığını fark edince ilk Güneş Saati o zamanlar icat edilmiştir. Mısırlılar (Bunu evde ve dışarıda istediğiniz zaman deneyebilirsiniz) düz bir yerde dikey bir çubuk yardımı ile güneşin açısı ile gölge boyuna bakılarak saat öğrenmeyi başardılar. Şimdi diyeceksiniz “Güneş Saati güneşin ışığı sayesinde gölgeden anlaşılıyor, peki ya gece olunca ne olacak?”, bu duruma karşılık Güneş Saati tabi ki işe yaramayacağı için bu duruma karşılık olarak Kum Saati ve Su Saati icat edildi. Bu sayede hem gece hem de gündüz saati, zamanı ölçmeyi bulmuş oldular.

İlk kurmalı saat 1524 yıllarında bulunmuştur. Bunu yapan bilim adamı değil aksine Alman bir kilit ustası olan Peter Henlien tarafından icat edilmiştir. 30 yıl kadar sonra 1550 yıllarında mekanik saate geçilmesinden sonra kurmalı saatler tarihe karışmıştı. Bu yıllarda ne kadar saat girişimi olsa da zamandan çok aksesuar olarak görülüyor ve insanlar moda olduğu için alıyorlardı. Onun dışında saate pek bakılmıyordu.

O zamanlar giysilerden çok moda olan saat ve gözlük vardı. Özellikle bayan gözlük modelleri gibi gözlükler yeni üretilince çok fazla meşhur olmuştu. Tabi ki bunların yanında erkek saat modelleri ve bayan saat modelleri ilerleyen yıllarda çıktı ve geliştikçe gelişti, hala da gelişiyor.

 

CEVAP VER