Çıtır Çıtır Patates Kızartması Yapıp Bayılarak Yemenizi Sağlayacak 13 Mucize Bilgi

0
61
Çıtır Çıtır Patates Kızartması Yapıp Bayılarak Yemenizi Sağlayacak 13 Mucize Bilgi
Çıtır Çıtır Patates Kızartması Yapıp Bayılarak Yemenizi Sağlayacak 13 Mucize Bilgi

Patatesi fazla severiz. Hatta çıtır çıtır olursa tadına doyamayız.

Patatesi kızartmak kolaydır. Lakin o altın sarısı rengi yakalayıp, kıtır kıtır olmasını sağlamak için birkaç püf noktasına ihtiyacınız var.

1. Patates seçimi!

Çıtır çıtır patatesler için patates seçimi oldukça önemlidir. Taze, yeşermemiş, yumuşak olmayan patatesleri seçmeye özen göstermelisiniz.

2. Patatesler soğuk suya!

Patatesleri soyup dilimledikten sonradan, soğuk suyun içerisinde bir zaman bekletin. Patatesler kıtır kıtır olacak.

3. Sirkeli su alternatifi!

Soğuk su içerisine 1 yemek yemek kaşığı sirke ekleyin. Dilimlediğiniz patatesleri bu suyun içerisine aktarın. Kızgın yağ ile kızaran patatesler, sirkeli su ile çıtır çıtır olacak.

4. Soda ile patatesleri kıtırlaştırıyoruz.

Soda ve tuzu bir kasede karıştırın. Patatesleri ince ince dilimleyip, sodalı karışımın içerisine aktarın. 30 dakika bekletip, süzün. Patatesleri bu karışıma bulayıp, kızartın.

5. Patatesleri önce dondurmaya ne dersin?

Patatesleri dilimledikten sonradan buzdolabı poşetlerine bölüştürüp, derin dondurucuya atabilirsiniz. Donan patatesler daha hoş kızaracaklardır.

6. Yıkanan ya da su içerisinde bekletilen patatesleri kurula!

Patatesleri yıkadıktan  veya su içerisinde beklettikten daha sonra, mutlaka havlu kağıt ile üstünde kalan suyu alın. Aksi halde patatesler yağın içerisine girer girmez enerjik bir şekilde sıçrayacak, hem de istediğiniz çıtırlığa kavuşamayacak.

7. Yağınız fokur fokur fokurdamalı!

Yağınızı tencereye aktardıktan sonradan mutlaka ısısının yükselmesini bekleyin. Dargın yağa atılmayan patatesler hamur olacaktır.

8. Kızaran patatesleri karıştırmamalı!

Patatesler kızgın yağa aktarıldıktan sonra yüzeyleri değişmeye başlar. Bu aşamada patatesleri katiyen karıştırmayın. Yüzey rengi ayrıntılarıyla değiştikten daha sonra bir defa karıştırın.

9. Zeytinyağı yerine ayçiçek yağı!

Zeytinyağı daha tez ısınıp yanacağından, patates kızartmalarında ayçiçek yağı kullanabilirsiniz.

10. Vakti bol olanlara: İki aşamalı kızartma!

Patateslerin bir kısmını kızgın yağa aktarın. Çok pozitif kızarmadan kenara alın. Peşinde diğer patatesleri aktarın. Bu patatesleri de yeniden kenara ayırın. Ilk attığınız patatesleri tekrar kavgalı yağa alarak, bu sefer üzeri iyice altın sarısı olana dek kızartın. Tüm patatesler bitene dek bu işlemi tekrarlayın.

11. Derin tencere tercihi!

Kızartmalarda derin tencere tercihi önemlidir. Yağ miktarı çok, patates miktarı az olmalıdır.  aniden içerisine pozitif patates aktarırsanız tencerenin ısısı düşecektir.

12. Pozitif yağını al.

Kızaran patatesler kepçe ile tekrar içine kağıt havlu serilmiş tabağa alınır. Gerisinde üzerine hemencecik tuz serpilir.

13. Kızaran patateslerin üzerini kapatma.

Tavadan sıcak sıcak alınan patateslerin üstüne soğumasın diye kapak kapatırsanız maalesef hamur olacaklardır.

Onedio Yemek Yemek içeriklerini Facebook’ta peşine düşüp takip etmeyi unutmayın!

CEVAP VER