Bel ağrısına iyi gelen 7 esneme hareketi

0
10

Bel ağrısına iyi gelen 7 esneme hareketini toplam 7 dakikada yapabilir, rahatlayabilirsiniz. Bel ağrısına iyi gelen hareketler

Bel ağrısı çoğumuzun en çok yaşadığı sorunlardan biri. Bel ağrısının oluşmasında günümüzün yaşam koşulları çok etkili. Peki, bel ağrısı neden oluyor? Ağır işler yapmak, uzun süre bilgisayar başında oturmak, uzun süre araba kullanmak veya yanlış, ani hareket etmek bel ağrısının başlıca sebepleri. Bel ağrısını dindirmek için en kolay egzersizleri bir araya getirdik. Bu kolayca yapılan 7 esneme hareketini de toplam 7 dakikada yapabilir ve rahatlayabilirsiniz. Eğer uzun süren ve geçmeyen bel ağrınız varsa mutlaka doktora danışmanızı öneriyoruz.

Diz esnetme

Bu egzersizde önce düz, sırt üstü şekilde yere uzanın. Ardından bir bacağınızı gerebildiğiniz kadar gererek dizinizin arkasından tutarak yukarı doğru dik bir şekilde kaldırın. 30 saniye bu şekilde tutun. İndirin ve diğer bacağa geçin.

Elleri bağlama duruşu

Yere oturun ve ayaklarınızı sanki bağdaş kuracakmış gibi tabanlardan birbirine yapıştırın. İki elinizi de birleştirerek ayaklarınızı tutun. Bu şekilde 30 saniye durun, 10 saniye ara verin, tekrar 30 saniye daha durun.

Diz çeneye hareketi

Yere sırt üstü uzanın. Bir dizinizi tutarak çene hizanıza getirin ve burada 30 saniye tutun. Egzersize diğer bacakla devam edin.

Omurga esnetme hareketi

Sırt üstü yere uzanmış halde bir bacağınızı diğerinin üzerinden bükülmüş bir şekilde uzatın. Bunu yaparken sırtınızın yerden kalkmasına veya aynı tarafa dönmesine engel olun. Bu şekilde 30 saniye durun ve diğer tarafa doğru hareketi tekrarlayın.

Piriformis kası esnetme

Yere sırt üstü uzanın ve bir bacağınızı 90 derecelik açı oluşturacak şekilde yukarı kaldırın. Diğer bacağınızı da yukarı kaldırın ve ötekinin etrafından sarın. Bu şekilde 30 saniye durduktan sonra bacak değiştirin. Bu esneme hareketini yapmanın en kolay yolu sanki havada duran bir sandalyede bacak bacak üstüne atmış şekilde oturuyor olduğunuzu düşünmek.

Bacak kası esnetme

Bir tarafınızın üstünde yere uzanın ve üstteki bacağınızı elinizle bacağınızı tutarak arkaya doğru uzatın. Bu şekilde 30 saniye durun ve sonra diğer tarafınıza yatarak hareketi diğer bacağınızla tekrarlayın.

Öne hamle hareketi

Ayakta dururken bir bacağınızı öne doğru uzatın ve eğilin. Arkadaki bacağınızın düz olmasına dikkat edin. Bu şekilde 30 saniye durun ve bacak değiştirin.

Kaynak: pudra.com

CEVAP VER