Alüminyum Nedir? Alüminyum Doğrama Nedir?

0
111

Alüminyum, hafif, ucuz, çevreci, ısı yalıtımlı, gümüş renkli, yanmayan bir element türüdür. Bu zamana kadar pek çok alanlarda kullanılmış özellikle hava ve uzay araçlarında, teknolojik alanlarda kullanılmaktadır. En çok da evlerde, ofislerde, alüminyum dograma, cam bölme sistemleri, ofis ara bölme sistemleri, otomatik kepenk, otomatik panjur gibi yerlerde kullanılmaktadır. Peki, alüminyum doğrama nedir?

Alüminyum doğrama, 6 metre civarında yükseklikte yer alan başka alüminyum perspektiflerin kesilip biçilerek işlenip harmanlanması ve bu imalatlardan pencere, kapı, cam balkon sistemi oluşturularak yaşamımızda fonksiyonel bir yer alması işlemidir.

Alüminyum doğrama, ister ısı yalıtımlı isterseniz de ısı yalıtımsız olarak sizin tercihinize göre işlenebilmektedir.

Alüminyum maliyeti biraz pahalı olduğundan evlerden çok ofislerde, iş yerlerinde kullanılmaktadır. En büyük rakipleri ise yıllardır plastik kaplama yapan PVC sistemidir. Maliyeti düşük olduğu için daha çok tercih edilen PVC’nin kalitesi konuşulduğunda ise alüminyumun yakının bile geçemez. Ayrıca kısa ömürlü olup ısı yalıtım özelliği olmayıp dışarıdaki gürültüleri de engelleme özelliği de yoktur.

Alüminyum doğramayı kullanan şirketlere bakarsanız hiçbiri PVC kullanmamaktadır. Bu yüzden ofis ve iş yerlerinde sorunsuz ve mutlu şekilde tercih edilmektedir.

PVC’lerin alüminyum doğramalara karşı bir diğer dezavantajı ise sağlıksız olması sebebi ile hala alüminyum doğrama tercih edilmekte ve seçilmektedir. Ucuz alalım diye sağlığınızdan da olmayın. Bu yüzden alüminyum doğrama seçin ve uzun ömürlü kullanın.

CEVAP VER